Konstrukcja namiotu magazynowego

Konstrukcja jest dla namiotu magazynowego istotna co najmniej tak bardzo, jak fundamenty dla tradycyjnego, budowanego magazynu. Solidny stelaż to skuteczne magazynowanie. Co warto wiedzieć na temat konstrukcji namiotów magazynowych?

 

Konstrukcja, często określana również jako stelaż namiotu, jest jednoznacznie powiązana z trwałością, bezpieczeństwem i skutecznością przechowywania materiałów w odpowiednich warunkach. Obok materiału, z którego wykonano plandekę namiotu, jest kluczowym elementem, wpływającym na wybór konkretnego modelu (przede wszystkim przez osoby mające świadomość jego roli).

W uproszczeniu – mówiąc o konstrukcji możemy wyróżnić rury oraz łączniki. W nowoczesnych namiotach – z całościowego “szkieletu” – często wydziela się również konstrukcję dachową i konstrukcję podłogową. Dzięki temu magazyn jest zbudowany w zdecydowanie bardziej solidny sposób. O czym jeszcze warto wiedzieć?

Oczywiście podstawowym czynnikiem wpływającym na to jak solidną konstrukcję wykorzystano w danym modelu, są rury. Popularnym rozwiązaniem jest rama ze stalowych rur galwanizowanych fi 50mm. Te właściwości powinny zostać dopasowane do rodzaju, potrzeb oraz powierzchni konkretnego namiotu.

Zanim przejdziemy do łączników rur, warto wspomnieć również o elementach służących do przytwierdzania ramy do podłoża. Namioty magazynowe mogą być rozkładane zarówno na powierzchni utwardzonej (takiej jak na przykład beton czy kostka brukowa), jak też na tzw. miękkim podłożu (bardzo często jest to po prostu trawnik lub ziemia). W zależności od tego, o jakim podłożu mówimy, różnią się elementu wykorzystywane do przymocowania. Dla przykładu – w przypadku powierzchni trawiastej można wykorzystywać tzw. śledzie. Na twardszym podłożu stosuje się kołki rozporowe.

Warto zwrócić uwagę również na łączniki rur. W wielu nowszych, bardziej zaawansowanych namiotach, stosowane są łączniki wykorzystujące dwie śruby – a nie tylko jedną, jak w wielu starszych modelach. Coraz częstszym rozwiązaniem jest również łączenie elementów konstrukcji za pomocą śrub przechodzących na wylot, a nie tylko dociskanie.

3 komentarze

  1. Pingback: Plandeka i konstrukcja, czyli fundamenty namiotu – Namioty Magazynowe

  2. Pingback: Rodzaje wejść w namiotach magazynowych – Namioty Magazynowe

  3. Pingback: Kiedy namiot jest lepszy od budynku? – Namioty Magazynowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *